Toprak ile Gıda Atıkları Arasındaki İlişkiyi Biliyor Musunuz?

Toprak, yaşamın devamlılığı için olmazsa olmaz tek şeydir, İnsanlık olarak en büyük sorunumuz ise toprak kaybıdır.

Çeşitli nedenlerle her yıl 24 milyar ton tarım toprağı kayboluyor – bu da her dk  30 futbol sahası kadar toprak kaybı anlamına geliyor. Doğal yollarla gerçekleşen fiziksel kayıpların yanı sıra, aslen topraktaki yaşam kayboluyor . Oysa toprağın oluşması o kadar zor gerçekleşiyor ki,

1cm.lik toprağın oluşması için 200-400yıl gerekiyor.

Tarım yapılacak toprağın oluşması için ise 3.000yıl geçmesi gerekiyor. Doğa, toprak kaybını aynı oranda karşılayacak toprak üretimi gerçekleştiremiyor.

Oysaki toprak yaşayan bir elementtir, içinde 1 milyardan çok mikroorganizma barındırır. Bu mikroorganizmalar ne kadar çok ise toprak o kadar güçlü ve besin değeri yüksek olur.

Peki bu kadar önemli olan bu elementi neden bu kadar hoyratça yok kullanıyoruz?

Sürekli kimyasal içerikli hormonlu gübrelerle  toprağa ekilen gıdaları besleyerek toprağa zarar veriyoruz. Zararlılar ile mücadele ediyoruz diye kimyasal  ilaçlama yaparak  toprağı zayıflatmaya devam ediyoruz, bu bir kısır döngü aslında,

Toprak verimsiz olduğunda  bitkiler beslenemez,  bu durumda zararlı otlar/ haşereler musallat olur, bu zararlıların uzaklaştırılması için kimyasal ilaç kullanımı  devreye giriyor, bu da topraktaki canlı mikroorganizmaların ölmesine sebep oluyor.

Sizce günümüzde altından daha değerli ne olabilir?

TOPRAK !

İnsanlığın devamı için toprağın beslenmesi ve toprak kaybının önlenmesi için doğal  döngüyü sağlıyor olmalıyız,

Doğal döngü, topraktan aldığını tekrar toprağa  vermekten geçer.  Bu da kompost ile mümkün!

Kompost, gıda atıklarının pek çok farklı yöntemle dönüştürülmesi ile ortaya çıkan yarı mamül olup toprak ile karıştırılarak  son halini alır ve  ihtiyaç duyulan zengin besin kaynağını toprağa vererek onu  tekrar doğurgan hale getirir. Tarım toprağına yapılacak kompostl ilavesinin topraktaki solucan sayısını, mahsuldeki verimi ve toprağın dengesini artırdığını biliyoruz.

Bu mucizevi ürün ile çok daha sağlıklı üretimin gerçekleştirirken,  tarımda  kimyasal kullanımının da önüne geçebiliriz.

Kompost lu güzel günler diliyorum.

Sevgiler,

Dönüştür Gitsin

 

Etiket
Paylaş

Comments are closed.

Bülten Aboneliği

Bizden haberdar olmak için lütfen kayıt olun

    dev
    error: Content is protected !!