Manifesto

Türkiye’de gıda üretimi yıllık 115 milyon tonu geçmiş durumda.
Yıllık ise 16 milyon ton organik atık ortaya çıktığı ve bunun en az 50% sinin ev içi gıda atığı olduğu hesaplanıyor.

Dönüştür Gitsin

Gıda Atıklarını Dönüştür, Geleceği Değiştir

Dünyadaki toplam karbon salınımının yüzde 8'ini  gıda atıklarının oluşturduğunu biliyor muydunuz?  Bu miktar, fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon salınımının üçte birine karşılık geliyor.

Avrupa Birliği Atık Merkezi Verilerine göre, her yıl dünyada 1.3 milyar ton gıda çöpe gidiyor,  Bu da dünyada üretilen gıdaların üçte birine eşit!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, tüm dünyada gıda atık ve kayıplarının yıllık maliyeti ise 940 milyar us$ a ulaştı! Bu maliyetin dışında, dünyada 795 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğu biliniyor. Gıda kayıp ve atıklarının sadece dörtte birinin dünyadaki açları doyurmaya yeteceği hesaplanıyor.

Gıda atıklarının bu kadar büyük ölçeklerde gerçekleşmesinin pek çok sebebi  var;

  • Tarlada , toplama sırasında ve taşıma sırasında oluşan kayıplar
  • Satış noktalarında görücüye çıkmadan evvel market, bakkal, ve pazarlada  bozuk görüntülerinden  veya  şekillerinden ötürü ayrılan gıdalar
  • Gereğinden fazla satın alma yapıldığı için tüketilmeden buzdolabında bekleyerek ( çoğunlukla da unutularak) çürüyen ya da son kullanım tarihi geçen gıdalar
  • Satış noktalarındaki gıdaların son kullanma tarihleri geçtikten sonra satıştan kaldırılıp imhaya gidiyor olması

Türkiye’de gıda üretimi yıllık 115 milyon tonu geçmiş durumda. Yukarıda sıraladığımız sebepler ile ortaya çıkan kayıp ve atıklar ise toplamda 26 milyon ton/yıl !

Ülkemizde, özellikle büyük kayıpların yaşandığı toplu sahalarda yerel yönetimler, çevreci  organizasyonlar, bakanlıklar önlemler almaya çabalıyor ve her geçen gün biraz daha ciddi tedbirler alınarak bu durum kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Aynı ölçüde sorun teşkil eden ancak kimsenin  üzerinde durmadığı çok daha önemli bir nokta var,

Toplumu oluşturan bireylerin  ev içinde yarattığı gıda atıkları !  ve bunları ayrıştırmadan cöpe atmaları ile başlayan doğaya zararlı döngü!

Ülkemizde, yıllık 16 milyon ton organik atık üretildiği ve, bunun en az 50% sinin ev içi gıda atığı olduğu hesaplanıyor.

Ülkemizde henüz gıda atık yönetimi  ile ilgili yönetmelikler  ve uygulamalar yaygınlaşmış değil, bu nedenle gıda atıkları, evsel atıklar- kimyasal ve diğer atıklarla bir arada cöpe atılıyor,  bu çöpler  her ne kadar bazı ayrıştırma işlemlerden geçse de eninde sonunda çöp sahalarında yolculukları son buluyor. Gıda atıkları bundan sonrakı süreçte sıcaklığın etkisi ile çürüyerek atmosfer için çok zararlı olan Metan Gazı açığa çıkarıyor,  bu da dünya ısısını artırırken yaşamın devamlılığını tehdit etmeye başlıyor.

 

BU GİDİŞE DUR DİYELİM!

Gıda atıklarının çöp olmasına ve doğaya zarar vermesine karşıyız. Bu bilinçle, toplumdaki bireylerin farkındalıklarını arttırarak evlerde açığa çıkan gıda atıklarının dönüştürülmesini hedefliyoruz.

Böylece kendileri dönüşürken doğayı da dönüştüren bireylerin,  kolektif ve bütüncül enerjileri ile toplumu da, doğanın geri kazanımına, sürdürülebilir kalkınmaya  ve büyümeye hizmet edecek yönde geliştirip dönüştürmesini  hedefliyoruz.

Dönüştürgitsin olarak inanıyoruz ki , insan neslinin devamı ancak temiz bir çevre ile mümkün. O halde el ele verip gıda atıklarımızı dönüştürelim!

Bülten Aboneliği

Bizden haberdar olmak için lütfen kayıt olun

    dev
    error: Content is protected !!