Gıda Atıklarına Soın vermek için Neler Yapılmalı ?

Size   basitçe atıkların dönüştürülmesi için  yapılması gerekenleri anlatarak bu soruya cevap verebilirdik  ancak bu çok geçici bir cevap olurdu – çünkü var olana çözüm bulmak  anlık ve geçici olacaktır, bizim ise kökten bir değişime , bir seferberliğe ihtiyacımız var.

Herşey bireylerin  farkındalıklarının artması ve bu sayede  kendi yarattıkları atıkları azaltmaya başlaması ile başlayacak. Dikkat ederseniz ev içinde atığı yaratan biz bireyleriz, sokağa çıktığımızda , restaurantlara gittiğimizde, pikniklerde, buluşmalarda, bayramlarda – aklınıza gelebilecek  her durumda atık yaratmaya devam eden yine biz bireyleriz.

O nedenle bireylerin önce  toplum olmanın gerekleri konusunda hassaiyet göstermeleri, sonra da kendi  eylemlerinin başkalarına ve büyük fotoğrafta çevreye, dünyaya ne kadar etki ettiğini anlamaları gerekiyor.

Bu söylendiği kadar kolay bir iş değil elbette ,  Bakanlıklar  düzeyinde  bir seferberlik gerektiriyor.

  • Milli Eğitim Bakanlığı bütün okul müfredatlarına atıklarla ilgili kapsayıcı dersler ekleyebilir ( bu dersler atıkların neler olduğunu anlatırken ayrıştırma ve dönüştürme eğitimlerini de içerebilir)

 

  • Halk Eğitim merkezleri, yerel yönetimler mahalleler bazında  eğitimler ve uygulamalar başlatabilir. Kendi etrafını dönüştüren bireyler başkalarına da örnek teşkil edecektir.

 

  • Universitelerde atık yönetimi ve dönüştürülmesi üzerine teknolojiler ve uygulamalar konulu dallar açılarak  gelecek nesilleri eğitebilirler.

Kısacası başta söylediğim gibi eğitim şart !

 

Dünyayı yok olma tehlikesi ile  yüzyüze bırakan insandan başka bir varlık değil , ve  onu iyileştirecek tek  varlık yine insan!

“ …mış gibi “  yapmak   malasef dünyaya fayda sağlamayacak, o nedenle  gelin hepimiz gerçekten bu işe eğilelim.

Sevgiler

Dönüştür Gitsin

Paylaş

Comments are closed.

Bülten Aboneliği

Bizden haberdar olmak için lütfen kayıt olun

    dev
    error: Content is protected !!