Biogaz Yeni Dünyaya Yön Veriyor !

Bildiğiniz gbi biogaz, organik atılklar ve gıda atıklarının  oksijensiz ortamda parçalanması ile açığa çıkan yenilenebilir ve temiz bir enerji türüdür. Atıkların parçalanmasında kullanılan yöntem  ise esasen  yüzyıllardır var olan ve çiftçiler tarafından da kullanılagelen bakterilerin organik atıkları parçaladıkları bir yöntemdir.

Insan neslinin biogazı ne zamandan beri kullanıyor olduğunu tahmin edebilir misiniz?

Mevcut bulgulara göre, biogaz ilk defa  Asurlular  tarafından 10.yüzyılda kuıllanılmış..

Organik atıkların parçalanması sırasında açığa çıkan yanıcı  gazın Metan gazı olduğunun anlaşılması ise 18.yüzyılda John Dalton and Humphrey Davy sayesinde olmuştur.

Okuduğumda bana çok ilginç gelen şuı bilgiyi de paylaşmak istiyorum, Oksijensiz ortamda organik atıkları parçalayarak biogaz üreten  ilk büyük ölçekli tesis 1859’da Bombay’de kurulmuş.

Siz de şaşırdınız, değil mi?

Anlaşılan o ki Biogaz kullanımı ve üretimi bir Avrupa  ülkesinde  başlamamış.. Ancak Avrupalı milletlere ilham kaynağı olduğu kesin  çunku 1890 ların sonunda İngiltere ilk defa kanalizasyon atıklarını biogaza dönüştürmeyi başarmış ve elde edilen enerjiyi sokak lambalarını aydınlatmak için kullanmış.

1960’lar da Hindistan ve Çin ‘de  ufak ölçeklerde biogaz üretimi gerçekleştirebilen sistemler geliştirmeyi başarmış.

Tabii ki  20. Yüzyılın gelişi her açıdan olduğu gibi bogaz üretiminde de devrim niteliği taşıyor çünkü   artık endustriyel ve ev tipi biogaz sistemleri kullanılmaya başlandı Ve günümüzde ise teknoloijinin  de ilermesi ile birlikte biogaz çok daha güvenli ve kolay teknoloijlerle elde edilir hale geldı.

Ancak, dünya nüfusunun yaklaşık 1/3 ünün hala bio kütle ve odun kullanarak enerji elde ettiği haberlerini okuyoruz- bu anlamda, biogaz kullanımının yaygınlaşması ve günlük hayatlarımıza girmesi için hala uzun bir sürenin geçmesi gerektiği aşikar.

Türkiye olarak her yıl milyarlarca ton gıda ve organic atık açığa çıkartıyoruz, buna rağmen biogaz üretiminin yaygınlaşması için ciddi adımlar atılamamış olması endişe verici.

Ancak hiç bir şey için geç kalınmış değil.

Dönüştür Gitsin olarak, sorunun kaynağına inerek evlerde açığa çıkan gıda atıklarının dönüştürülemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda toplum bilinci oluşturmak için çalışıyor ve hiç durmadan anlatıyoruz, bireyleri bilinçlendirmek için eğitimler veriyoruz.

Gıda atıkları gibi değersiz görülerek çöpe atılan ve sonrasında çöp sahalarında yığınlar halinde bırakılan bu atıkların aslında çok değerli olduğunu anlayan her birey çok daha duyarlı hale geliyor ve gelmeye devam edecek.

Gıda atıklarını dönüştürerek herşeyden önce dünyayı korumak adına çok önemli bir adım atmış oluruz,  diğer taraftan  da kendi ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi üreterek  tasarruf sağlayabiliriz.

Bilinçlenen her birey, evinde açığa çıkan gıda atıklarını biogaza  dönüştürmeye de başlayacaktır.

Söylediklerim hayal olmaktan çıktı, Avrupa bigoz kullanan ilk millet olamadıysa da kendini geliştiren  taraf oldu ve artık Avrupa ülkelerinde  ev içlerinde ev tipi biogaz sistemleri kullanarak yemek yapacağı ocak için gereken enerjiyi üretebilir hale geldi.

Sıra bizde,

Gıda Atığını Dönüştür, Geleceği Değiştir !

Sevgiler

Dönüştür Gitsin

Etiket
Paylaş

Comments are closed.

Bülten Aboneliği

Bizden haberdar olmak için lütfen kayıt olun

    dev
    error: Content is protected !!